Transport zwłok z domu seniora. Opis formalności
Śmierć to zjawisko fizyczne oraz społeczne, które może zdarzyć się wszędzie i niepodziewanie. Podlega również określonym normom prawnym. To oznacza, że wraz ze śmiercią pojawiają się formalności niezbędne do tego, aby dokonać pochówku osoby zmarłej. W polskim prawie zostały określone procedury przechowywania zwłok, ich transportu oraz pochówku.
Śmierć w domu seniora
Dom seniora to miejsce, w którym osoby starsze otoczone są całodobową opieką specjalistów. To tutaj mogą oni dożyć ostatnich dni w przyjaznym otoczeniu. W przypadku śmierci podopiecznego niezbędne jest wypełnienie określonych formalności przez dom opieki. Należy do nich stwierdzenie zgonu, podjęcie decyzji o wykonaniu sekcji zwłok lub jej zaniechaniu, wystawienie karty zgonu oraz przygotowanie do pochówku. W tym celu niezbędne jest przetransportowanie zwłok do wybranego przez rodzinę domu pogrzebowego.
Zasady transportowania zwłok na terenie kraju
Formalnościami związanymi z transportem i pochówkiem osoby zmarłej zajmuje się wybrany przez rodzinę lub współpracujący z domem seniora zakład pogrzebowy. Specjaliści mają doświadczenie w transporcie zwłok oraz znają wszystkie procedury związane z pochówkiem. W przypadku konieczności przewiezienia zwłok samochodem powyżej 60 kilometrów wymagane jest zezwolenie powiatowego inspektora sanitarnego właściwego dla miejsca, skąd zwłoki są transportowane. Stosowne zezwolenie jest wydawane maksymalnie w ciągu trzech dni od złożenia wniosku. Samochód, którym przewożone są zwłoki, powinien spełniać wymagania techniczne i sanitarne w tym powinien być oznakowany, mieć kabinę kierowcy odizolowaną od części przeznaczonej na umieszczenie zwłok lub szczątków raz posiadać podłogę z materiałów pozwalających utrzymać higienę i odporną na działanie środków dezynfekcyjnych. Trumna, która będzie transportowana ponad 60 kilometrów zgodnie z przepisami powinna być wypełniona substancją pyłochłonną.