Na czym polega kremacja zwłok?
Kremacja zwłok to coraz bardziej popularna w Polsce forma pochówku bliskich. Zadaniem zakładu pogrzebowego organizującego kremację, jest spopielenie zwłok w specjalnej trumnie do kremacji, umieszczenie popiołów w urnie i zorganizowanie uroczystości pogrzebowej.
Kremacja zwłok – jak wygląda taki pogrzeb?
Pogrzeb poprzez kremację zwłok dzieli się na dwa etapy – przed i po spopieleniu ciała. Trumnę do kremacji, a także strój zmarłego wybierają bliscy. Jeżeli mają takie życzenie ciało zmarłego można owinąć w całun. Trumny do kremacji są równie estetyczne co trumny do tradycyjnego pochówku jednak nie mogą zawierać żadnych elementów metalowych. Trumna do kremacji nie może być lakierowana i nie może mieć żadnych ozdób.
Przed dokonaniem kremacji zakład pogrzebowy przygotowuje ciało do ceremonii pożegnania. Ubiera je w strój wybrany przez rodzinę. Następnie organizowana jest ceremonia w celu pożegnania zmarłego. Po pożegnaniu przez rodzinę ciało zmarłego zostaje zawiezione do specjalnego pieca kremacyjnego.
Jak wygląda sam proces kremacji? Ciało zmarłego umieszcza się w specjalnym piecu kremacyjnym, w którym temperatura dochodzi do 1000 stopni Celsjusza. Przy tej temperaturze spalanie ciała zajmuje 2-3 godzin. Rodzina może oglądać włożenie ciała do pieca, jeżeli takie jest jej życzenie. Nowoczesne piece kremacyjne posiadają funkcję chłodzenia popiołu – trwa to zazwyczaj od 10 – 20 minut. Następnie następuje proces przeróbki popiołu, który również trwa od 10-20 minut. Po tych czynności dokonuje się rozdrabniania prochów w specjalnym urządzeniu. Prochy przesypuje się do urny, zamieszcza się tam też kartę z danymi. Rodzina otrzymuje świadectwo kremacji.
Po dokonaniu kremacji następuje drugi etap pogrzebu – popioły zmarłego umieszczone w urnie, zgodnie z Polskim prawem muszą zostać pochowane na cmentarzu. Druga część pogrzebu nie różni się od tradycyjnego pochówku cmentarnego.
Kremacja a religia
Kremacja jest dopuszczona przez Kościół Katolicki, jak również przez Kościoły protestanckie. Zakłady pogrzebowe organizują kremację zgodnie z życzeniem rodziny – duchową lub świecką. W uroczystości może uczestniczyć duchowny.