Czy ciała zmarłych na COVID-19 można kremować?
Pandemia koronawirusa spowodowała, że każdego dnia umiera kilkadziesiąt osób. Po dość mylących i niejasnych komunikatach z początkowych etapów pandemii, obecnie posiadamy jasne wytyczne dotyczące przeprowadzenia pochówku, a także samej ceremonii pogrzebowej. Chociaż wprowadzone zasady i obostrzenia mogą budzić niezadowolenie oraz kontrowersje, warto pamiętać, że mają one na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i zmniejszenia ryzyka zachorowań na COVID-19 w naszym kraju.
Wytyczne dotyczące pochówku
Sposób postępowania ze zwłokami osób zmarłych na COVID-19 jest precyzyjnie opisany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2020 roku. Przede wszystkim, ciało zmarłego powinno być zdezynfekowane specjalnym płynem odkażającym, który ma także działanie wirusobójcze. W związku z tym, wskazane jest także odstąpienie od tradycyjnych metod mycia zwłok lub wykonywanie ich przy zachowaniu możliwie najwyższej ostrożności.
Zwłok zmarłego nie należy ubierać oraz okazywać, a wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym powinny być one umieszczone w specjalnym ochronnym i szczelnym worku. Odkażony i zabezpieczony worek zostaje następnie umieszczony w specjalnej kapsule transportowej lub trumnie. Wszelkie czynności związane z pochówkiem wykonuje zatrudniony zakład pogrzebowy, a ciała zmarłych są przekazywane rodzinom w już zabezpieczonych, zamkniętych i odkażonych trumnach. Z tego powodu nie istnieje możliwość zorganizowania ostatniego pożegnania.
Pochówek należy wykonać po dokonaniu wszelkich formalności związanych z uroczystościami pogrzebowymi. Pomimo tego, że kremacja jest często polecanym rozwiązaniem w przypadku pochówku zmarłych na SARS-Cov-2, nie jest ona jednak wymagana prawnie. Nie ma także oficjalnego zakazu dotyczącego kremacji ciał osób zmarłych na COVID-19 zatem decyzja w tej materii zależy w całości od rodziny lub bliskich zmarłego.
Pogrzeb w dobie pandemii
Często wspominanym przy okazji zagadnienia pochówku osób zmarłych na koronawirusa jest wymóg, aby pogrzeb chorego odbył się w 24 godziny od momentu zgonu. Nie jest to jednak prawda, ponieważ wskazania te dotyczą jedynie osób zmarłych na choroby zakaźne, a COVID-19 nie został uznany jako taka choroba.
Wyjątkowe okoliczności związane z organizacją ceremonii pogrzebowych w trakcie pandemii sprawiają, że są to zazwyczaj bardzo kameralne spotkania, na których pojawia się najbliższa (czasem nawet niepełna) rodzina zmarłego. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne należy przestrzegać wszelkich restrykcji, szczególnie zakazów organizowania większych zgromadzeń. Coraz bardziej popularne stają się także pogrzeby online pozwalające na uczestnictwo większej ilości osób w pogrzebie zmarłego dzięki streamingowi na żywo odbywających się uroczystości.